Ma = 5 . 1018 kg
Mz = 6 . 1024 kg
R = cp – cv.
Gore: mlazna struja uočena na 300 hPa izobarnoj plohi 5. veljače 1990. godine u 00 GMT nad Atlantikom i Britanskim otočjem. Mlazna struja se prepoznaje po gusto položenim strujnicama. Na stražnjoj, ulaznoj strani u mlaznu struju, strujnice se približavaju i to područje nazivamo područje konfluencije. Na prednjoj, izlaznoj strani mlazne struje, tj. u području difluencije strujnice se međusobno udaljavaju. Hrvatska, uključujući i cijeli Jadran nalazi se u području difluencije.
Dolje: shematski prikaz mlazne struje i pripadne sekundarne cirkulacije. Na ulaznoj, stražnjoj strani mlazne struje, tj. u području konfluencije, narušava se geostrofička ravnoteža budući da sila gradijenta tlaka raste duž mlazne struje, (porast sile gradijenta tlaka vidljiv je iz sve većeg približavanja strujnica), te postaje veća od Coriolisove sile. Stoga se u visini mlazne struje u horizontalnoj ravnini razvija sekundarna cirkulacija koja je u smjeru sile gradijenta tlaka. Budući da masa zraka mora biti sačuvana, to se gibanje kompenzira dizanjem zraka s manjih visina na desnoj, stražnjoj strani mlazne struje. Istovremeno, na lijevoj, stražnjoj strani mlazne struje, zbog nagomilavanja zraka dolazi do njegovog spuštanja prema manjim visinama. Cirkulaciona ćelija se zatvara strujanjem zraka u manjoj visini od lijeve ka desnoj strani. Slično, na prednjoj strani mlazne struje geostrofička ravnoteža narušena je zbog toga što sila gradijenta tlaka u smjeru strujanja slabi, (strujnice se međusobno udaljavaju), te se javlja rezultantna sila u smjeru Coriolisove sile. Posljedica te neravnoteže je sekundarno horizontalno strujanje u smjeru Coriolisove sile. Ponovo, u području nagomilavanja zraka, tj. na prednjoj desnoj strani mlazne struje, zrak se počinje spuštati prema manjim visinama, a u području istjecanja zraka na prednjoj lijevoj strani zrak se diže iz manjih visina. Cirkulaciona ćelija zatvara se strujanjem zraka u manjoj visini od desne ka lijevoj strani. Područja u kojima se zrak spušta, dakle prednja desna i stražnja lijeva strana mlazne struje, pogodna su za nastanak anticiklona, kao i za prodor stratosferskog zraka u troposferu, dok su područja u kojima se zrak diže (prednja lijeva i stražnja desna strana), pogodna za nastanak ciklona, kao i za prodore troposferskog zraka u stratosferu. U slučaju prikazanom na gornjoj slici, Hrvatska, uključujući i cijeli Jadran, nalazila se u području spuštanja zraka, koje je bilo popraćeno jačanjem anticiklone sa središtem nad Srednjom Europom.
Mlazna struja može se javiti i u donjoj troposferi i tada je nazivamo niska mlazna struja.
Klaić, Z. B., Belušić, D., Herceg Bulić, I., Hrust, L., 2003: Mesoscale modelling of meteorological conditions in the lower troposphere during a winter stratospheric ozone intrusion over Zagreb, Croatia. J. Geophys. Res.-Atmos., 108, 4720, 10.1029/2003JD003878.
Vidi Avogadrov broj, molarni volumen.
Vidi Avogadrov broj, molarna masa, standardni uvjeti.