Prolaskom kroz atmosferu dolazi do gušenja dozračene sunčane energije. Na gornjoj granici atmosfere dozračena sunčana energija je najveća. Ona slabi kako se približava tlu zbog raznih procesa koji postoje u atmosferi: upijanja i raspršenja na molekulama plinova i primjesa u atmosferi. Na horizontalnu podlogu na gornjoj granici atmosfere južni Jadran godišnje primi 10,4 GJ m-2 energije od Sunca a sjeverni dio Jadrana 9,6 GJ m-2. Godišnja dozračena energija se smanjuje s porastom zemljopisne širine i to za 0.13 GJ m-2 po jednom širinskom stupnju. Godišnji hod dnevno dozračene energije (sl. 1.) ima najmanje vrijednosti početkom zime (21. prosinac) te najveće početkom ljeta (21. lipanj).
Slika 1: Godišnji hod dozračene sunčane energije na horizontalnu površinu iznad atmosfere: a) dnevne vrijednosti na 21. dan u mjesecima, i b) srednje dnevne vrijednosti u pojedinom mjesecu (Penzar i sur., 2001.)
Slika 2: Raspodjela godišnjeg globalnog Sunčevog zračenja horizontalne plohe na razini mora (puna crta) i južne plohe nagnute pod kutom 35° (isprekidane crte). Vrijedi za trajno vedro nebo (iz Penzar i sur., 2001.). S obzirom na rijetku mrežu heliometrijskih postaja u nas se prizemne godišnje vrijednosti globalnog Sunčevog zračenja uglavnom procjenjuju. Procjena zračenja ovisi o položaju plohe koja ga prima. Tako koso postavljene plohe te pogodno nagnute i okrenute prema Suncu dobivaju više godišnjeg kratkovalnog sunčevog zračenja od vodoravno orijentiranih ploha.
Na tlu je dozračena energija s gornje granice atmosfere u suhom i čistom zraku smanjenja i to za 17% (zimi), odnosno 10% (ljeti).
Zbog oblaka stvarno globalno zračenje je manje od potencijalnog. Pri velikoj naoblaci, globalno zračenje može zimi biti i do 85% manje od potencijalnog, a ljeti do 50%. Procjenjena godišnja dozračena energija uvažavajući oblake na Jadranu kreće se od 4,9 GJ m-2 na sjevernom Jadranu do 5,8 GJ m-2 u Otrantu.
Slika 3: Godišnji hod prosječnog dnevnog globalnog ozračenja na postajama duž Jadrana. (Penzar i sur., 2001.). Duž Jadrana godišnji hod prosječnog dnevnog zračenja pokazuje veliku pravilnost i sličnost od postaje do postaje. Najmanje su vrijednosti u prosincu, a najveće u srpnju. U Rijeci su najveće vrijednosti u kolovozu za razliku od ostalih postaja. To je zbog toga što je na sjevernom Jadranu srpanj u prosjeku nešto oblačniji.
Osim količine primljene energije važno je i trajanje sijanja sunca (osunčavanje). Postoji moguće i stvarno osunčavanje; moguće ovisi samo o duljini svijetlog dijela dana a stvarno i o naoblaci.
Slika 4: Raspodjela prosječnog dnevnog osunčavanja na Jadranu (sati): a) u prosincu, b) u srpnju i c) prosječno na godinu. Izvedeno iz mjerenja za razdoblje 1961-1990. (Penzar i sur., 2001.). Heliografska mjerenja pokazala su da stvarno godišnje osunčavanje na južnom Jadranu iznosi do 2700 sati, a na sjevernom do 2000 sati (sl. c). Stvarno osunčavanje iznosi od 60 do 45 % mogućeg osunčavanja. U pojedinom mjesecu vrijednosti stvarnog osunčavanja se smanjuju od sjevera prema jugu i od obala prema otvorenom moru. Ukoliko usporedimo vrijednosti stvarnog osunčavanja na Jadranu s drugim geografskim regijama, Azurna obala ima slične vrijednosti kao i Jadran, a Sicilija, Grčka ili Španjolska imaju 200 sati više. Gledano po mjesecima stvarno osunčavanje u prosincu iznosi 3 do 4 sata dnevno (ili 33% do 42% mogućeg, sl. a). U srpnju, stvarno osunčavanje iznosi 9 do 11,5 sati (ili 60% do 75% mogućeg, sl. b). U proljeće povećanje osunčavanja je usporeno zbog povećanja naoblake koja je vezana uz prelazak ciklona preko Jadrana.
Slika 5: Raspodjela prosječnog dnevnog neto ozračenja (J cm-2) na Jadranu (Penzar i sur., 2001.). Dnevne vrijednosti neto zračenja znatno su manje od globalnog Sunčevog kratkovalnog zračenja iako je prostorna raspodjela neto zračenja u priobalju vrlo slična raspodjeli globalnog zračenja. Neto zračenje povećava se prema jugu i prema otvorenom moru.